Ahoj,
rozhodl jsem se vytvořit sérii několika článků zabývajících se tréninkem pro bojové sporty. Pokud to sem nepatří, administrátor to klidně může odstranit. Chtěl bych v nich rozebrat přínos takového cvičení pro Vás, tedy bojovníky. Také uvedu několik příkladů, jak by měl takový trénink probíhat a na a co se zaměřit. Prosím omluvte případné pravopisné chyby, nesprávný sloh atd. Určitě se něco najde. Tady je tedy první článek ze série, snad k něčemu bude...
Úvod
Obecně platí, že každý bojovník by se měl zaměřit na několik faktorů, díky nimž se bude průběžně zlepšovat. Jejich pořadí se liší od druhu bojového sportu. To znamená, že ve stylu, kde se hojně využívají hody, porazy atd.(Řecko-římský zápas, Brazilské jiu jistsu, Vale tudo...) bude na předních místech figurovat maximální síla spolu se svalovou vytrvalostí a výbušností. Narozdíl třeba od karate nebo tae kwon da. V tomto případě se na přední příčku posune jiný z faktorů. Například výbušnost bude v tabulce právě před maximální sílou, která v těchto uměních nenajde přílišné využití. Těmy faktory tedy jsou:
a) vytrvalost - nebo také fyzická kondice (neplést se svalovou vytrvalostí)
b) obratnost
c) svalová vytrvalost
d) explozivní síla (výbušnost)
e) maximální síla
Pozn.: Svalové objemy tu bohužel nenajdete, jsou k ničemu. Jistě, mnoho lidí chce mít "velký bicáky", aby okouzloval opačné pohlaví v létě na koupališti, ale v bojovém umění nejsou příliš k užitku. Velké svaly spotřebují více kyslíku, živin atd. Takže svalovci se rychleji zadýchají a všeobecně mají menší výdrž. Přesto ale po takovém cvičení, zaměřeném na určitý cíl, narostete. V tomto případě muskulatura vznikne jako jakýsi "vedlejší produkt". Vím, zní to divně.
Zamyslete se. Nebylo by ideální mít všechny, z uvedených vlastností v dokonalé rovnováze? Bylo! A jde to? Nejde...bohužel. Neexistuje žádný "dokonalý" trénink, který by dokázal zlepšit vše na ráz. Proto je nejlepší si tu přípravu (tréninky) naplánovat. Tedy rozfázovat, kdy se na co zaměřit. Doporučuji sestavit si nějaký tréninkový plán který bude zaměřený na určitý druh, již zmíněných faktorů. To znamená, že trénovat opravdu (OPRAVDU!) jen jednu určitou věc a ne si měsíční cvičební program zaměřený na maximální sílu rozharašit něčím jiným. Ani jedno byste nezpelšili pořádně. Takový plán má trvat měsíc, maximálně měsíc a půl. Poté jej změnit.Po delší době si totiž tělo na takovou zátěž zvykne a přesatane adekvátně reagovat.
Teď se určitě ptáte, jakým způsobem kterou věc tedy procvičovat? Tady je odpověď:
Vytrvalost
Tady určitě není třeba nějaké zdlouhavé vysvětlování. Možností je mnoho. Běh, švihadlo, plavání, kruhový trénink... Prostě cokoliv, co vaše srdce donutí pořádně bušit.
Obratnost
Další, docela jednoznačná věc. Chodíte přece ve středu na gymnastiku ne?
Svalová vytrvalost
Tady se můžou některé názory docela rozcházet. Většina lidí si myslí, že svalovou vytrvalost získá tak, že bude v posilovně s nízkou váhou cvičit "milion" opakování. Nesmysl! Svalová vytrvalost znamená být co nejsilnější co nejdéle. Takže váhy pro svalovou vytrvalost by měly být skoro na samotné hranici vašich možností. V takovém tréninku tedy 15 - 20 sérií, maximálně 2 - 5 opakování a pauzy mezi sériemi 20 - 40 sekund. Ze začátku si nastavte takovou váhu, se kterou by kýžení počet opakování v pohodě proveditelný. Dávejte si i trochu delší pauzy. Kolem jedné minuty. Avšak trénink od tréninku přidávejte a pauzy zkracujte. A kolik cviků v takovém tréninku? Kolem čtyř maximálně pěti. Nikdy neprocvičujte celé tělo v jednom tréninku. Maximálně 3x týdně. Pro lepší pochopení uvedu na příkladu:
Chci zlepšit svalovou vytrvalost svých nohou. Jako cvik, který mi k tomu má dopomoci jsem zvolil dřepy s velkou činkou. Naložím na ni tedy váhu pro 3 opakování. Začínám cvičit. Dokončím sérii o třech opakováních a stále koukám na hodiny. Uplyne 20 sekund a cvičím znova. A tak dál a dál, dokud nesplním všech 15 sérií. A pokračuji na další cvik.
Explozivní síla (výbušnost)
Tento pojem znamená vyvinout co největší sílu v co nejkratším možném čase. V této síle hraje určitou roli síla maximální. Abyste získali výbušnost, snažte se cviky cvičit plyometricky. Lajcky řečeno: "Pomalu dolů, co nejrychlejc nahoru." Určitě znáte kliky s tlesknutím, dřepy s výskokem... Další skvělou věcí pro rozvoj explozivní síly jsou vzpěračské cviky (nadhozy, trhy) - vzpěrači patří k nejvýbušnějším sportovcům na naší planetě. Na tyto cviky však pozor, protže nejsou vhodné pro začátečníky! - jsou složité na techniku! Dalé jsou skvělé sprinty. Ale ne takové, že se prostě najednou rozběhnu. Mluvím o sprintech na znamení, kdy vaše zrychlení řídí jiná osoba než vy. Vy se snažíte na signál co nejrychleji zareagovat. Maxiálně 3x týdně.
Maximální síla
Jedná se o schopnost překonat maximální odpor v jednom opakování. Docílíme jí zvednáním těžkých vah v rozsahu kolem 8 serií a maximálně 5 opakováni. Pauzy mezi sériemi 3 - 5 minut. Také izometrickým cvičením. Izometrie je speciální druh posilování, kdy vlastně váhu držíte v jednom bodě určitý čas. Například výdrž ve dřepu. Karatisté ji nazývají "poloha jezdce na koni." A další. Cviků v takovém tréninku maximálně 3. Zde také nikdy neprocvičujte celé tělo v jednom tréninku. Maximálně 3x týdně.
Pozn.: V žádném z uvedených tréninků nikdy neprocvičovat celé tělo v jednom tréninku. Vždy dbejte na perfektní techniku cviků. Začínejte vždy větší svalovou skupinou před menšími (prsa mají přednost před tricepsy...)
Začátečníci
Jedna důležitá poznámka. Začátečníci by měli nejprve zpevňovat svalový korzet kolem páteře cvičením s vlastní váhou před jiným cvičením. To znamená procvičovat záda (hyperextenze), prsa (kliky), přímé a šikmé břišní svaly (zkracovačky, zvedání nohou...). Tréninky absolutně nevhodné pro začínající se týkají především pro maximální sílu a svalovou vytrvalost (tu mohou trénovat ve vyšším rozsahu opakování). Důvodem pro toto varování je zvýšené riziko zranění. Začátečníky je myšlena skupina lidí, která nikdy nebyla v posilovně nebo ji navštěvuje teprve krátkou dobu.
Tak a je to. Byla to docela dřina Snad vám to k něčemu bude. Jestli jsem na něco zapomněl, tak to doplním. Příště něco napíšu a posilování s vlastním tělem.
Mějte se hezky a bojujte se ctí!