Regenerace

Volná diskuze o všem možném

Regenerace

Příspěvekod joey_the_lion » sob 13. lis 2010 15:48:28

Ahoj,

po krátké odmlce jsem zpět s dalším článkem. Tentokrát se bude týkat regenerace, neboli zotavení po fyzické námaze způsobené tréninkem.

Úvod

Určitě znáte ten pocit, kdy se z tréninku vrátíte domů s pocitem příjemného unavení. Dáte si sprchu, najíte se a hřeje vás krásný pocit, po dobře odvedené práci... Trénink je ale pouze jedna strana mince v životě sportovce, nebo ve vašem případě, bojovníka. Druhou stranou, velmi významnou, je odpočinek. Pouze při odpočinku se svaly zotavují a rostou. Dává se dohromady i nervová soustava a vůbec celkově se člověk dostane do stavu určité duševní pohody. Pokud odpočíváte málo můžete se dostat do stavu přetrénování.

Přetrénování

Je to z určité části fyzický a také psychický "stav" záporného charakteru. Jak už jsem zmínil výše, nastává po soustavném těžkém tréninku a nedostatku odpočinku, tedy regenerace. Provází jej:

- nechuť k tréninku
- přehnaná nebo skoro žádná chuť k jídlu
- bolest nebo přílišná citlivost svalů
- poruchy spánku (přílišná spavost, či nespavost)
- deprese
- pocení

A takto bych mohl pokračovat dál a dál. Dá se to shrnout větou: "Člověk je úplně down!" Přetrénování je vlastně přirozená reakce těla, které vám dává vědět, že už má dost a je čas zpomalit. Pokud se vám to někdy stane, vysaďte veškeré fyzicky namáhavé aktivity do doby, než se tělo za nějakou dobu uklidní. Píši za nějakou dobu, protože je tomu u každého jinak. Každý člověk je individualita a má jinou schopnost regenerace. Prosím nepleťte si přetrénování s podzimní nebo zimní únavou - to je naprosto normální, že když se blíží zima, tělo jde do útlumu a dokonce si i ukládá více tuků. To je v nás zakódováno tisíce let. Ale jak tedy přetrénování úspěšně předcházet?

Regenerace

V první řadě určitě stravou. O té jsem se rozepisoval, když jsem odpovídal na otázku uživatele Lišáka v předchozím tématu. Pokud vás svaly po tréninku bolí nebo jste přes příliš unavení, tak vám tělo dává signál, že mu něco chybí. Doplňtě mu tedy sacharidy (hlavně ty pomalé - celozrné výrobky...) a bílkoviny. Zlepší se to. Snažte se svému tělu tělu "naslouchat". Cokoliv negativního nebo i pozitivního na sobě ucítíte má svůj důvod.

Dál je velmi, nebo spíš OBROVSKY, důležitý spánek. Mějte ho dostatek. Alespoň 8 hodin denně. Vím, že někdy je to těžké, ale snažte se, protože ve spánku dochází k té nejhlubší regeneraci. I takové "odpolední zdřímnutí" přinese svůj užitek, zlváště pokud trénujete velmi tvrdě. Tím myslím, že vedle Shorinji kempa se věnujete i jiným, pohybově náročnějším aktivitám jako například fotbal, posilovna, běh... Určitě nemusím psát, že časté flámování do ranních hodin s litry alkoholu není to pravé. :)

K podpoření regenerace můžete udělat i mnohem více věcí. Zajděte si někdy do bazénu "zablbnout". Neplavte žádné bazény na čas nebo tak podobně, ale prostě se jen nechte unášet vodou, plavte "ouško", potápějte se...
Také si někdy zkuste zajít na masáž (nebo do sauny). Z finančních důvodů nemusí to být zrovna v Puppu nebo Imperialu. Spíš se poptejte svých známích jestli o nějakém dobrém a vyzkoušeném masérovi neví. Znám jednu paní, která děla částečnou masáž za 100Kč. Takových lidí existuje určitě víc, jen o nich nevíte.
Možná jste v nějakém filmu viděli, že si američtí fotbalisté lehají do vany plné ledu. Má to své opodstatnění - svaly se vám neuvěřitelně prokrví a krev s sebou přináší i více živin a kyslíku. V našem případě dokonale poslouží ledová sprcha.
K psychické pohodě můžete jako bojovníci využít meditaci nebo některé formy Yogy(na youtube je takových cvičení spousta). Nebo si někdy udělejte takový pohodový den, kdy budete dělat jen věci, které máte rádi. Lenošte, pusťte si oblíbený film, ležte na posteli a poslouchejte svou oblíbenou hudbu, běžte na procházku, do kina... Možností je velká řada a duševnímu zdraví to jen prospěje.

Závěr

Co říci závěrem? Asi klasicky: Doufám, že vám tento článek k něčemu poslouží. Také omluvte pravospisné chyby a časté opakování některých slov. Můj sloh nepatří k nejlepším :)

Mějte se hezky a bojujte se ctí.
Vyhrávat s pokorou, prohrávat se ctí
joey_the_lion
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25. říj 2010 16:14:01

Zpět na VOLNÁ DISKUZE

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron